See Raakeli on Wiktionary
{
"etymology_text": "Variant of Raakel.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Raakeli",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakelit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakeli",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakelit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakelit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakelien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakeleiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakeleitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakeleja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakeliin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakeliksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Raakeleiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Raakelitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakelein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Raakelini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakelini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakelini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakelini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakelieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakeleideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakeleitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakeliani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakeliini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakeliltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Raakeleikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Raakelittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Raakelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeliesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakeleidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakeleittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakeliasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakeliisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakeliltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakeliksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Raakeleiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Raakelittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Raakelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeliemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakeleidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakeleittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakeliamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakeliimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakeliltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakeliksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Raakeleiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Raakelittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Raakelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakelienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakeleidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakeleittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakeliinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakeliltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakeliksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Raakeleiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Raakelittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Raakelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeliensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakeleidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakeleittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakeliaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeliansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakeleitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakelissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakeleissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakelistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakeleistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakeliinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakelillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakeleillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakeliltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeliltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakeleiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakelillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakeleillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakelinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakeleinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Raakeliksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Raakeleikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Raakeleiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Raakelittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakelittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakeleittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakeleinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun"
},
"expansion": "Raakeli",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Raakel",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-paperi"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish female given names",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish given names",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish paperi-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"a female given name"
],
"id": "en-Raakeli-fi-noun-pLhOhtoi",
"links": [
[
"given name",
"given name"
]
],
"raw_glosses": [
"(rare as a first name) a female given name"
],
"raw_tags": [
"as a first name"
],
"tags": [
"error-lua-exec",
"rare"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈrɑːkeli/"
},
{
"ipa": "[ˈrɑ̝ːk̟e̞li]"
},
{
"rhymes": "-ɑːkeli"
}
],
"word": "Raakeli"
}
{
"etymology_text": "Variant of Raakel.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Raakeli",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakelit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakeli",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakelit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakelit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakelien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakeleiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakeleitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakeleja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakeliin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakeliksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Raakeleiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Raakelitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakelein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Raakelini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakelini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakelini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakelini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakelieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakeleideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakeleitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakeliani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakeliini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakeliltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Raakeleikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Raakelittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Raakelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeliesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakeleidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakeleittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakeliasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakeliisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakeliltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakeliksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Raakeleiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Raakelittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Raakelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeliemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakeleidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakeleittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakeliamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakeliimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakeliltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakeliksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Raakeleiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Raakelittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Raakelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakelienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakeleidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakeleittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakeliinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakeliltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakeliksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Raakeleiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Raakelittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Raakelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeliensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakeleidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakeleittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakeliaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeliansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakeleitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakelissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakeleissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakelistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakeleistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakeliinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakelillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakeleillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakeliltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeliltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakeleiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakelillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakeleillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakelinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakeleinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakelikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Raakeliksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Raakeleikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Raakeleiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Raakelittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakelittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakeleittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Raakeleineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Raakeleinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun"
},
"expansion": "Raakeli",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Raakel",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-paperi"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish female given names",
"Finnish given names",
"Finnish lemmas",
"Finnish paperi-type nominals",
"Finnish proper nouns",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish terms with rare senses",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑːkeli",
"Rhymes:Finnish/ɑːkeli/3 syllables"
],
"glosses": [
"a female given name"
],
"links": [
[
"given name",
"given name"
]
],
"raw_glosses": [
"(rare as a first name) a female given name"
],
"raw_tags": [
"as a first name"
],
"tags": [
"error-lua-exec",
"rare"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈrɑːkeli/"
},
{
"ipa": "[ˈrɑ̝ːk̟e̞li]"
},
{
"rhymes": "-ɑːkeli"
}
],
"word": "Raakeli"
}
Download raw JSONL data for Raakeli meaning in All languages combined (21.1kB)
{
"called_from": "luaexec/683",
"msg": "LUA error in #invoke('debug', 'error', 'Invalid source given for fi-stats-given-name') parent ('Template:error', {1: 'Invalid source given for fi-stats-given-name'})",
"path": [
"Raakeli",
"Template:error",
"#invoke",
"#invoke"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "noun",
"title": "Raakeli",
"trace": "[string \"Module:debug\"]:307: Invalid source given for fi-stats-given-name"
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-13 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.